Categories: Друштво

Помен српском јунаку Раки Љутовцу

Крај спомен обележја у центру Трстеника, обележен је помен и одата пошта српском јунаку, тобџији Радоју Раки Љутовцу, који је пре 102 године из обичног топа погодио и оборио непријатељски авион и тако ушао у историју тадашњег ратовања и за тај подвиг био је награђен орденом Карађорђеве звезде с мачевима.

Рака је, са осталим српским јунацима, прешао пут кроз Албанију и преживео пробој солунског фронта, добио је још два одликовања и умро у 81. години живота.

Сваке године, па и ове, тим поводом крај његовог спомен обележја окупљају се грађани, делегација локалне самоуправе, чланови породице Љутовац, Удружења бораца Трстеник које је било и организатор овог скупа, као и представници неколико политичких странака.

О подвигу Раке Љутовца говорили су драмски уметници, председник Одбора за неговање традиција од 1912. до 1918. године Момир Брадић и председник Удружења бораца Трстеник Милош Миша Недељковић, док су ученици трстеничких школа извели пригодан програм и рецитал.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар и публициста, сарадник портала за подручје општине Трстеник од 2016. године.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Друштво

Свечано обележен јубилеј трстеничког Центра за социјални рад

Интонирањем химне Боже правде у извођењу хора ученика ОШ “Миодраг Чајетинац Чајка”, у биоскопској сали…

Опширније
Categories Друштво

Молитвом и орезивањем Хиландарске лозе прослављен Свети Трифун

У порти храма Свете Тројице у Трстенику свечано је обележен празник Свети Трифун, дан посвећен…

Опширније
Categories Друштво

In memoriam: Драган Бошковић Бошко

Крушевац и Расински округ остали су без човека који је деценијама обликовао културни и медијски…

Опширније