Categories: Друштво

Одржана финална конференција реализованог пројекта за стара и болесна лица

У Конференцијској сали општине Врњачка Бања, поводом завршене реализације пројекта под називом “Унапређење услуга помоћ у кући за старе”, одржана је финална конференција на којој су сумирани резултати пројекта. На почетку присутне је поздравила и пожелела добродошлицу председница Удружења “Женска иницијатива” у Трстенику Весна Вељовић Милосављевић, а затим је говорила о активностима везаним за “Паник тастер”, услугу која је била на располагању старим и болесним лицима на подручју општине Врњачка Бања. Циљ пројекта био је унапређење квалитета услуга социјалне заштите у овој општини, путем употребе савремене комуникационе опреме која обезбеђује бољу везу између корисника и пружаоца услуга.

“Наши “Паник тастери”, који се лако активирају притиском на дугме, омогућавају хитну интервенцију у случају претње по живот, а такође и путем ГПС система одређују тачну локацију корисника. “Паник тастери” су били присутни код пет корисника са подручја општине Врњачка Бања, а 24 сата дневно, седам дана у недељи, њима су биле на располагању три геронто-домаћице, циљној групи пројекта “Помоћ у кући за старе”, корисницима који живе у старачким домаћинствима и о којима брину поменуте три-геронто домаћице”, појашњава Весна Вељовић Милосављевић захваливши се свима који су помогли у реализацији овог значајног пројекта и напоменувши да је свим корисницима била обезбеђена едукација за коришћење нове комуникационе опреме, како би се она користила што ефикасније.

У Врњачкој Бањи је приметан дугогодишњи тренд пораста броја старих особа, а према статистици у овој општини живи 6.234 становника старијих од 65 година. Општина Врњачка Бања дуже времена финансира услугу “Помоћ у кући за старе”, коју организује Центар за социјални рад Врњачка Бања. Према речима директорке ове установе Сандре Николенџић, услуга је успостављена 2007. године и тренутно обухвата 20 насељених места, са три ангажоване геронто-домаћице које брину о корисницима.

“Паник тастери” су били ефикасни током трајања пројекта, а корисници су изјавили да су задовољни услугама о којима је присутнима говорила Сандра Николенџић. Према речима Небојше Алимпића, начелника Одељења за локално-економски развој и инвестиције у општини Врњачка Бања, у наредном периоду биће издвојена већа материјална средства за унапређење услуга социјалне заштите, али и за услуге “Паник тастера” и геронто-домаћица које се сада реализују у градском језгру, док ће у наредном периоду услуга бити проширена и на сеоско подручје.

Шеф истраживачког тима у крушевачком Удружењу “Евро контакт” Ненад Крстић упознао је присутне са резултатима двофазног истраживања које је спроведено у оквиру пројекта, међу корисницима и пружаоцима услуге “Помоћ у кући за старе” који су користили комуникациону опрему. Пројекат је реализован у периоду од новембра 2023. до јула 2024. године, добијена је финансијска подршка Европске Уније кроз Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2, који спроводи програм Уједињених нација за развој – УНДП.

Присутни на овом скупу имали су прилику да одгледају и филм из ове области под називом “Заједно за достојанствену старост”.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар и публициста, сарадник портала за подручје општине Трстеник од 2016. године.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Друштво

Амбасадор Словачке Михаел Павук посетио Александровац

Амбасадор Словачке Републике Михаел Павук посетио је општину Александровац, где је са руководством ове општине…

Опширније
Categories Друштво

Удружење жена “Дар” обележило славу Светих Жена мироносица

Удружење жена “Дар” из Бошњана свечано је обележило своју крсну славу – Свете Жене мироносице,…

Опширније
Categories Друштво

Врњачка Бања пример добре праксе у коришћењу европских фондова

Приликом посете Врњачкој Бањи и оним што је видео на лицу места, министар Немања Старовић…

Опширније