У порти храма Рођења Пресвете Богородице у Карановцу, у недељу је одржан други дан овогодишњих “Дана културе Темнића и Левча”, уз богат културно – уметнички програм, књижевно вече и наступ познатих имена из света естраде – Саше Васића, Драгана Ристића Кала и Зорице Славић и Србољуба Мишковића Бошњанца. У културно – уметничком програму наступули су фолклораши из КУД-ова “Запис” из Трстеника и “Вук Караџић” из Орашја, а промовисане су и књиге “Судбина” Милице Живковић и “Порекло и сећања” Момчила Р. Јовановића.
Уручена су и признања “Путовођа културе Темнића и Левча”, а овогодишњем лауреату, Драгици Дакић из Варварина, дугогодишњем просветном раднику и књижевном ствараоцу, некадашњој директорки ОШ “Мирко Томић” у Обрежу и Дома културе у Варварину, уручио је прошлогодишњи добитник признања Саша Васић. Добитница признања захвалила се у име награђених на признању поручивши да је разматрала значење назива признања, након чега је закључила да реч “путовођа” значи “неко ко зна пут и води некога”.
“Путовођа подразумева човека који зна куда иде, који зна пут и кога људи следе на том путу, јасно је дефинисан речима путем и заједницом, а пре свега одговорношћу онога који води и себе и друге. Моје животне и професионалне године то подразумевају. Кад не би било те одговорности, све друго би било своја негација и било би као “Вођа” Радоја Домановића”, поручила је овогодишњи “Путовођа културе Темнића и Левча” Драгица Дакић.
Плакета “Темнићки натпис” уручена је ове године Драгану Јаковљевићу из Будимпеште, српском књижевнику, новинару и универзитетском професору, потомку славних књижевника Стевана Јаковљевића и Милице Јаковљевић Мир-Јам. Он је истакао да је заиста био изненађен вешћу да је добитник овог значајног признања, али и да је пресрећан из два разлога – његова породица вуче своје корене из Ратковића у Левчу, али и, током својих предавања у Будимпешти, у оквиру предмета историја српске књижевности, врло често спомиње управо “Темнићки натпис” као један од најзначајнијих писаних споменика српске и словенске културе.
“Пријатно сам изненађен што сам видео током ова два дана боравка овде колико људи, пре свега појединци и групе људи независно од државних органа, улажу напора да сачувају не само оно традиционално, историјско, културно наслеђе које смо наследили од предака, већ и да га обогате неким новим тенденцијама кроз сликарске колоније, кроз књижевне вечери, кроз неке нове правце и неке нове тенденције, дакле уметности која сада настаје и тиме делују у два правца – чувају оно од раније што смо наследили и стварају ново и надограђују га”, рекао нам је Драган Јаковљевић.
Њему је признање уручила прошлогодишња добитница “Темнићког натписа”, књижевница и новинарка, уредница српског радија Круг на Каналу К у Швајцарској, Виолета Алексић, пореклом из Превешта у Левчу. Она, из оправданих разлога, на прошлогодишњим “Данима културе Темнића и Левча” није могла присуствовати, али је у изјави за наш портал истакла да ова награда много значи, пре свега, за културу и повратак коренима.
“Била сам пресрећна када сам добила награду из свог завичаја, јер ја долазим одавде и та вест ме је затекла на аеродрому у Цириху, прво сам мислила да је нека грешка, после сам схватила да није и много значи када добијете признање из вашег родног краја. За мене ове награде значе очување традиције, корена и јако је важно да такве ствари негујемо. Заиста се дивим читавој организацији која је ово подигла на ноге и ево пета година за редом како се све више и више људи окупља. Ове године сам још срећнија што су неки људи, који живе такође далеко од родног краја, дошли овде и добили овако важну награду и зато је ваљда требало да дођем ове године. Људи воле да кажу “крв није вода”, ја волим да кажем Левач није вода, Превешт није вода, Темнић није вода”, истакла је Виолета Алексић.
Гост Темнића и Левча протеклог викенда био је и фронтмен бенда “Кал” Драган Ристић који је у изјави за наш портал оценио да га сви ови догађаји у оквиру манифестације “Дани културе Темнића и Левча” подсећају на један мали имагинаријум, што је потврда да се може другачије и боље.
“У овој земљи је неопходна децентрализација свих облика људских делатности и, наравно, културе. Ево сад сам се сетио Черчила и оне чувене анегдоте када је Немачка напала Енглеску, он је сазвао министре и питао, како да нађемо буџет за ратна дејства и један је рекао, па ево можемо да узмемо од културе, а Черчил је на то упитао, па добро, а шта ћемо да бранимо ако дамо културу, тако да то је суштина целе приче, много више културе, то је свима потребно и искрено се надам да је у последњих 30 година свима јасно шта нам је и недостајало, а култура је свакако везни идентитет, наравно говорим о културном идентитету, али и о националном идентитету”, рекао нам је Драган Ристић.
У области ликовне уметности Плакета “Живописац времена” уручена је Милошу Лазићу из Опарића, признање “Свитак са Зографовим печатом” уручено је младој уметници Миљани Мишић из Залоговца, док је новоустановљена награда “Светионик завичаја” уручена председнику КПСД “Будућност” из Доњег Крчина, Ивану Јовановићу из Орашја. У Карановцу су наступили и мултимедијални уметник Драган Ракић Сингер из Коњуха, а на књижевној вечери своју поезију читали су Ђорђе Петковић, Мирјана Марковић, Мила Марковић, Миодраг Миган Глигоријевић, Саша Војиновић, Миланка Милосављевић Милосављевић.
Организатор манифестације је Културно-просветно-спортско друштво “Будућност” из Доњег Крчина, уз подршку Општинске библиотеке “Варварин”. Од ове године, Дани културе Темнића и Левча су званични део програма лета културе “Темнићки натпис”, које обележава културни живот темнићког краја.
ФОТО: