Categories: Друштво

Нова ера развоја: Регионални технолошки парк у Крушевцу на видику

Министар за јавна улагања у Влади Републике Србије, Дарко Глишић, обишао је данас градилиште будућег Регионалног индустријско-технолошког парка (РИТП) у Крушевцу и том приликом истакао да радови напредују по плану, те да ће објекат бити завршен до априла 2026. године.

Заједно са министром, градилиште су обишли и градоначелник Крушевца Иван Манојловић и директорка Бизнис инкубатора у Крушевцу Јелена Добродолац. Градоначелник Манојловић је нагласио да ће нови технолошки парк имати регионални и индустријски значај и представљати важан корак ка привредном препороду града.

РИТП ће обухватити површину од 10.000 квадратних метара и састојаће се од седам објеката – комерцијалног, индустријског и дела са трафо-станицом. Укупна вредност улагања износиће приближно 16,5 милиона евра, од чега је 14 милиона предвиђено за грађевинске радове, а остатак за опремање простора.

“Држава је показала јасну опредељеност да улаже у овакве пројекте који подстичу развој иновација, производње и запошљавања. Очекујем да ћемо на пролеће следеће године свечано отворити парк и, надам се, имати проблем „вишка интересовања“ за смештај у њему”, поручио је министар Глишић.

Он је посебно захвалио локалној самоуправи на брзом и ефикасном решавању инфраструктурних и административних питања, напомињући да ће РИТП у Крушевцу имати “садржај више” у односу на сличне пројекте у земљи.

Градоначелник Манојловић навео је да је Крушевац у претходном периоду постао атрактивна дестинација за инвеститоре, уз изградњу Моравског коридора и сада и РИТП-а, што ће значајно утицати на економски развој града и враћање некадашњег привредног угледа.

“Град је сопственим средствима финансирао изградњу атмосферске и фекалне канализације, као и довод воде, што потврђује наше капацитете и посвећеност овом пројекту”, додао је Манојловић.

Са технолошког аспекта, саветник у Министарству науке, технолошког развоја и иновација Зоран Томић истакао је да РИТП представља нови модел повезивања индустрије и иновација, посебно важан за средине које нису универзитетски центри.

“У 14 модуларних хала биће омогућена не само ИТ, већ и хардверска производња, а повезивањем са источном обилазницом и ауто-путем, Крушевац ће добити јаку логистичку подршку за даљи индустријски раст”, нагласио је Томић, а затим подсетио да Крушевац већ има Пољопривредни факултет, те да ће нови парк постати језгро за даљи развој високог образовања и привредне сарадње у региону.

Изградња РИТП-а у Крушевцу још један је доказ да државни органи делују синхронизовано и да је подршка развоју региона један од приоритета Владе Републике Србије.

5 1 оцена
Гласање за чланке

О аутору

Главни и одговорни уредник портала.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Друштво

Решен вишедеценијски проблем водоснабдевања Варварина

Општина Варварин је након више деценија успешно решила проблем водоснабдевања. Захваљујући континуираном раду општинског руководства…

Опширније
Categories Друштво

Зорица Чолић најбољи радник трстеничког Центра за социјални рад у другом кварталу

У наставку праксе избора најуспешнијих запослених по кварталима, Центар за социјални рад у Трстенику прогласио…

Опширније
Categories Друштво

Марина Тодоровић на челу ЈП за уређење грађевинског земљишта у Трстенику: Интензивни радови широм општине

После кадровских промена у локалној самоуправи, нову дужност в.д. директора Јавног предузећа за уређење грађевинског…

Опширније