Categories: Друштво

Председница општине Варварин посетила кориснике Дневног боравка поводом Међународног дана особа са инвалидитетом

Поводом обележавања Међународног дана особа са инвалидитетом, председница општине Варварин, др Виолета Лутовац Ђурђевић, посетила је кориснике Дневног боравка за децу, омладину и одрасле са сметњама у развоју. Том приликом, председница је штићеницима уручила торту на поклон и поделила пригодне поклоне, истичући важност овог дана и подршке особама са инвалидитетом.

“Међународни дан особа са инвалидитетом прилика је да подсетимо на важност инклузије и равноправности. Као локална самоуправа, остајемо посвећени пружању подршке нашим суграђанима са инвалидитетом и њиховим породицама. Они су драгоцени део нашег друштва и њихово укључивање у све аспекте живота је наша заједничка обавеза”, истакла је др Виолета Лутовац Ђурђевић.

Међународни дан особа са инвалидитетом установљен је резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 1992. године, с циљем подизања свести о правима и достојанству ове популације, као и промоције њиховог пуног укључивања у друштво и развој. Тема овогодишњег обележавања, „Оснаживање лидерства особа са инвалидитетом за инклузивну и одрживу будућност“, истиче значај лидерске улоге коју особе са инвалидитетом могу имати у стварању инклузивнијег друштва.

Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), у свету живи 1,3 милијарде особа са инвалидитетом, што чини 16 одсто укупне популације. У Републици Србији, према попису становништва из 2022. године, живе 356.404 особе са инвалидитетом, од чега је 148.104 мушкараца и 208.300 жена, што представља 5,46 одсто укупног становништва.

Др Виолета Лутовац Ђурђевић нагласила је да ће општина Варварин наставити да улаже напоре у подршку особама са инвалидитетом и промоцију њиховог достојанства и права, истовремено апелујући на значај солидарности и заједничког рада на унапређењу њиховог квалитета живота.

Кориснике Дневног боравка за децу, омладину и одрасле са сметњама у развоју посетили су и заменик председнице општине Александар Павић и помоћници Марија Брајовић и Немања Чолић.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар, главни и одговорни уредник портала.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Друштво

In memoriam: др Миломир Мијатовић

Уважени професор др Миломир Мијатовић, професор струковних студија, некадашњи директор Техничке школе у Трстенику и…

Опширније
Categories Друштво

Традиционално пливање за Часни крст у Трстенику на Богојављење

На градској плажи у Трстенику, 19. јануара у 12 часова, по 21. пут ће се…

Опширније
Categories Друштво

Деда Мраз посетио Село Варварин: Радост за најмлађе уз новогодишње пакетиће

Уочи дочека Српске Нове године, Село Варварин је било место радости и празничног духа. Деда…

Опширније