Categories: Здравље

Светски дан борбе против туберкулозе обележен акцијом у Обрежу

Поводом Светског дана борбе против туберкулозе, који се обележава 24. марта, а чија је тема ове године “Елиминација туберкулозе – Да ли је то достижна реалност?”, Црвени крст Варварин, у сарадњи са Патронажном службом Дома здравља “Др Властимир Годић” и волонтерима, организоваo је јавну манифестацију у Месној заједници Обреж.

Грађанима је у наведеној Месној заједници мерен притисак, шећер у крви и дељен им је пропагандни материјал на ову тему. Љиљана Арсић из варваринског Црвеног крста истиче да је основни циљ обележавања Светског дан борбе против туберкулозе подизање свести јавности о здравственом, социјалном и економском утицају туберкулозе, као и скретање пажње на усмеравање напора ка елиминацији туберкулозе као јавно – здравственог проблема.

“Грађанима су дељени лифлети са подацима о лечењу и начину добијања ове болести, као и о начинима преноса туберкулозе, штетности дувана и потреби да се јаве лекару ако препознају неке од симптома ове болести.  Овом приликом је обележен и Светски дан бубрега, чији је слоган ове године “Здрави бубрези за све”. Светски дан бубрега обележава се на иницијативу Међународног друштва за нефрологију и Интернационалног удружења Фондације за бубрег у више од 100 земаља широм света. Од 2006. године обележава се сваког другог четвртка у марту месецу, а процењује се да хронична болест бубрега (ХББ) погађа више од 850 милиона људи широм света и да је била узрок смрти код више од 3.1 милиона људи у 2019. години”, појашњава Љиљана Арсић.

Тренутно се бубрежна болест налази на 8. месту, када је реч о водећим узроцима смрти и уколико се нешто не предузме, предвиђа се да ће до 2040. ХББ бити на 5. месту ове листе. Током последње три деценије, напори у лечењу хроничне бубрежне болести били су усмерени на припрему и спровођење терапија за замену бубрежне функције. Од хроничне болести бубрега болује свака десета особа на свету, а услед чињенице да се дијагноза због недостатка симптома поставља касније у односу на фазе болести, догађај је био посвећен превенцији и примарној здравственој заштити.

Касније уочавање развоја болести може довести не само до високих трошкова лечења, већ и до много лошијег квалитета живота оболелих, а према најновијим проценама око 700 хиљада пацијената у Србији живи са овом хроничном болешћу. Kако се хронична болест бубрега дијагностикује у касним стадијумима, за највећи број пацијената једине опције лечења су дијализа и трансплантација бубрега. Трансплантација захтева одговарајућег донора, комплексну хирургију и доживотну имуносупресивну терапију.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Здравље

“Витезови осмеха” донирали дохрану за бебе трстеничком Дому здравља

Хуманитарно удружење “Витезови осмеха” из Новог Сада наставља са својим племенитим активностима на територији општине…

Опширније
Categories Здравље

Скупштина Црвеног крста Трстеник: Осам успешних акција и 800 јединица крви у првој половини године

У просторијама Црвеног крста Трстеник одржана је друга седница Скупштине ове хуманитарне организације, којом је…

Опширније
Categories Здравље

Црвени крст Варварин организовао свечаност у част добровољним даваоцима крви

Поводом Светског дана добровољних давалаца крви, Црвени крст Варварин организовао је свечаност у ресторану Спортског…

Опширније