Поводом Међународног дана државних службеника, који се обележава 23. јуна, Министарство државне управе и локалне самоуправе установило је нову праксу свечаног признавања најуспешнијих институција и локалних самоуправа које су својим радом највише допринеле професионализацији и модернизацији јавне управе.
У свечаној сали Палате Србија уручене су повеље најбољим градским и општинским управама, као и институцијама које имају значајну улогу у образовању и усавршавању државних службеника. Министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић истакла је да се јавна управа данас суочава са све сложенијим изазовима и растућим очекивањима грађана, због чега је неопходно наставити процес модернизације и дигиталне трансформације.

Она је нагласила да су државни службеници најважнији ослонац сваке реформе и поручила да ће Министарство наставити да улаже у њихово знање, професионални развој и напредовање.
“Желимо да додатно оснажимо статус и положај државних службеника, јер верујемо да професионална и мотивисана јавна управа није трошак, већ инвестиција у снагу државе и поверење грађана”, поручила је Пауновић, честитајући запосленима њихов празник и захваливши им на преданом раду.

Присутнима се обратила и Пламена Халачева, која је оценила да су професионални, стручни и одговорни државни службеници од суштинског значаја за изградњу поверења између грађана и државе.
Она је истакла да државни службеници нису само администратори, већ носиоци промена, чувари континуитета и партнери у изградњи просперитетнијег и инклузивнијег друштва, нагласивши да ће Европска унија наставити да подржава реформе јавне управе и њену модернизацију.
За најбоље градске управе признања су добили Нови Пазар и Крагујевац, док је за најбољу општинску управу проглашена Општина Врњачка Бања. Награђене су и Национална академија за јавну управу, Правосудна академија и Дипломатска академија, као институције које имају кључну улогу у обуци и развоју кадрова.

У име добитника признања обратили су се Бобан Ђуровић и Немања Грбић. Ђуровић је поручио да су људи суштина и покретачка снага система који мењају живот грађана набоље, док је Грбић истакао да признање представља потврду значаја знања, стручности и континуираног усавршавања, али и обавезу за још одговорнији и посвећенији рад.
Ђуровић је упутио искрену захвалност Министарству државне управе и локалне самоуправе на подршци и партнерству, додајући да ово признање обавезује општину да подигне лествицу још више, настави са иновацијама и остане пример посвећености. На крају обраћања, он је честитао празник свим државним и локалним службеницима, пожелевши им да остану поносни на посао који обављају, јер управо они мењају систем и граде снажније друштво.
Догађају је присуствовао и начелник Одељења за општу управу, заједничке послове и инспекцијски надзор Општинске управе општине Варварин Дејан Бркић. Обележавање Дана државних службеника наставља се панел дискусијама и разменом искустава државних службеника и добитника награда у Европској кући у Београду, а читав догађај реализован је уз техничку подршку ЕУ пројекта за реформу јавне управе (EU4PAR).




