Потписана Повеља женске солидарности

Градоначелнице и председнице општина у Републици Србији потписале су данас Повељу женске солидарности, чиме су се обавезале на то да ће, без обзира на своју партијску припадност, сарађивати и заједнички деловати у циљу достизања пуне родне равноправности у Србији 21. века. Повељу је потписала и председница општине Варварин др Виолета Лутовац Ђурђевић.

Потписивање ове повеље је први корак у оснивању Мреже градоначелница и председница општина у Србији, која је покренута на иницијативу министарке државне управе и локалне самоуправе Марије Обрадовић, уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији.

Министарка Марија Обрадовић је оценила да потписивање Повеље женске солидарности представља мали симбол добре воље између 22 градоначелнице и председнице општина.

“У Србији смо достигли квантитет када је у питању родна равноправност и то јесте за понос, али овом мрежом жена желимо да квалитет њиховог рада, који није упитан, учинимо видљивијим”, поручила је министарка.

Она је нагласила да никада до сада у Србији нисмо имали 22 градоначелнице и председнице општина, напоменувши да је Министарство данас, уз подршку УНДП-а, окупило ове даме које воде градове и општине са циљем да се упознају, повежу и размене искустава, али и да схвате да имају сестринску подршку.

“На вама је да развијате контакте, да разумете да на 21 месту имате сестру која може да помогне, при чему је 15 од њих први пут на оваквој функцији, као и да је ресорно министарство ваша родитељска кућа, чија су врата отворена и где можемо да вам помогнемо и да вас подржимо”, поручила је Обрадовић.

Стална представница УНДП-а у Србији Франсин Пикап навела је да је тај програм посвећен достизању родне равноправности, а један од начина да се тај циљ оствари јесте већи број жена на руководећим позицијама, као и њихово оснаживање и умрежавање.

Она је најавила да ће, у партнерству са Министарством за државну управу и локалну самоуправу, УНДП помоћи рад Мреже градоначелница и председница општина, кроз надградњу њихових знања и вештина и подршку комуникацији међу чланицама.

“Потписивањем Повеље женске солидарности, жене на челу локалних самоуправа у Србији потврдиле су спремност да делују солидарно, одлучно и храбро, и да својим примером подстакну друге жене у јавном и политичком животу на удруживање и буду узор будућим генерацијама жена”, поручила је Пикап.

Она је изразила уверење да ће им заједничко деловање, узајамна подршка и размена идеја и добрих пракси помоћи да успешно воде своје градове и општине ка одрживом друштвено-економском развоју, побољшању квалитета живота грађана и грађанки и унапређењу родне равноправности у локалним заједницама.

Циљ данашњег окупљања био је међусобно повезивање и размена искустава жена које су изабране на функције градоначелница и председница општина, како би се одредили даљи кораци у њиховој међусобној сарадњи и прецизирао вид подршке који им је најпотребнији да би превазишле изазове у својим локалним срединама.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x