Categories: Здравље

“Боље спречити него лечити – редовном контролом победићемо карцином грлића материце”

“Боље спречити него лечити – редовном контролом победићемо карцином грлића материце” слоган је 15. Европске недеље превенције рака грлића материце, која се обележава од 18. до 24. јануара, а у циљу подизања свести о овој болести и начинима превенције.

Редовни систематски прегледи код лекара могу у великој мери допринети раном откривању и успешном лечењу болести.

Извештај др Данијеле Милојковић Пантић – спец. гинекологије и акушерства.

Рак грлића материце је препознат као озбиљан јавно здравствени изазов у Србији. Управо због тога, Министарство здравља је крајем 2012. године увело организовани скрининг за карцином грлића материце. Према подацима Регистра за рак ИЗЈЗ Србије, у просеку у Србији сваке године се региструје нешто мање од 1.200 новооболелих жена. Стопа инциденце износи 27,2/100000, а стопа морталитета 9,4/100000. У просеку, сваке године 468 жена умире од карцинома грлића материце.

Карцином се чешће јавља у узрасту од 35 година, а највеће стопе оболевања су у узрасту од 50-59 година. Стопа морталитета почиње да расте од 45 године, а највиша је у узрасту од 70-75 година. 2018. године у Србији је регистровано 1.057 новооболелих жена. Током исте године, 427 жена је преминуло од ове болести.

Највиша стопа инциденце забележена је у борској, зајечарској, севернобанатској области, а најниже у мачванској, браничевској, топличкој и поморавској области.

Србија се налази у групи земаља са високом стопом оболевања и умирања од карцинома грлића материце у Европи. Налази се на петом месту. Такође, наша земља се у Европи налази на петом месту по стопи умирања, одмах иза Румуније, Молдавије, Бугарске и Литваније.

Карцином се углавном јавља преко низа патолошких промена (ЦИН), представља континуирани процес у трајању од 6 месеци до више година. Фактори ризика за карцином грлића материце су: рано ступање у сексуалне односе, промискуитет, ХПВ инфекције, пушење, удружена имуносупресивна стања, лоши социоекономски услови живота… Око 8% жена са присутном инфекцијом вискокоонкогеним ХПВ-ом оболи од карцинома грлића материце.

Симптоми карцинома грлића су посткоитално крварење, интерменструално или ирегуларно крварење, интензиван појачани секрет непријатног мириса, анемија, бол у малој карлици, у ЛС регији, глутеусима, епигастријуму или у леђима, крв у мокраћи или столици.

Дијагноза се поставља клиничким прегледом, цитолошки (ПАПА), колпоскопски, биопсијом. Скрининг: карцином грлића материце представља идеалну болест за скрининг (трагање међу наизгед здравом популацијом). У групи жена које су имале карцином грлића материце, 80% њих никада није урадило ПАПА тест. Циљ скрининга је смањење стопе морталитета (умирања), те се примарно користи у идентификацији, али не искључује болест.

Програм организације скрининга установила је Влада РС маја 2008. године (сл. гласник од 24.05.2008г). Обухвата жене старосне структуре од 25-64 година, а ради се на 3 године. Најважнији фактор успеха скрининга је одазив жена.

Ексфолијативна цитологија, популарно названа ПАПА брис, спроводи се по програму скрининга, те има високу сензитивност и специфичност. Значај редовних контрола показао се као најефикаснији начин превенције појаве и напредовања болести, те ефикасног лечења у ранијим стадијумима болести.

Превентивна стратегија у борби са карциномом грлића материце своди се на скрининг и превенцију инфекција. Као високо поуздане и ефикасне показале су се ХПВ вакцине (Gardasil, Cervarix). Оне имају ефикасност око 90% – 100%, а најефикасније су уколико се ординирају пре ступања у сексуалне односе и код девојчица, али и код дечака. ХПВ вакцине регистроване су и у нашој земљи, а ЕСГО је 2007. године подржала примену ових вакцина.

И у време глобалне пандемије COVID-19, морамо покушати и трудити се да одржимо континуитет гинеколошких контрола, јер је успех за излечење од карцином грлића материце условљен пре свега благовремено постављеном дијагнозом, у ранијим стадијумима болести. Морамо подићи сопствену и свест наших ближњих о значају превенције и здравом начину живота. Једино тако можемо се борити са овим озбиљним и јаким противником – карциномом грлића материце.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Здравље

“Витезови осмеха” донирали дохрану за бебе трстеничком Дому здравља

Хуманитарно удружење “Витезови осмеха” из Новог Сада наставља са својим племенитим активностима на територији општине…

Опширније
Categories Здравље

Скупштина Црвеног крста Трстеник: Осам успешних акција и 800 јединица крви у првој половини године

У просторијама Црвеног крста Трстеник одржана је друга седница Скупштине ове хуманитарне организације, којом је…

Опширније
Categories Здравље

Црвени крст Варварин организовао свечаност у част добровољним даваоцима крви

Поводом Светског дана добровољних давалаца крви, Црвени крст Варварин организовао је свечаност у ресторану Спортског…

Опширније