“Дан Драгића Јоксимовића” одржан по 18. пут у Бачини

У холу ОШ “Свети Сава” у Бачини, 18. пут заредом, а у организацији Месне заједнице Бачина, Општинске библиотеке Варварин и општине Варварин, одржан је научни скуп “Дан Драгића Јоксимовића” посвећен српском политичару и адвокату који је на судском процесу по завршетку Другог светског рата по службеној дужности бранио начелника Штаба ЈВуО, генерала Драгољуба Михаиловића.

Скуп је отворила заменица председника општине Варварин Виолета Чолаковић, а у оквиру овогодишњих “Дана Драгића Јоксимовића” промовисане су и књиге проф. Нинослава Станојловића из Јагодине и Ивана Јовановића из Орашја.

Подсетивши да се “Дани Драгића Јоксимовића” у Бачини организују од 2002. године, председник Савета МЗ Бачина Владица Филиповић истакао је да се Драгић Јоксимовић бавио и историјским записима и истраживањем историје Темнићког краја.

“На данашњи дан, 18. јула, на дан када је Драгић Јоксимовић рођен, окупљамо се овде да представимо резултате рада историчара из Расинског и Поморавског округа и да извршимо анализу тога шта је урађено од прошлогодишњег окупљања до данас”, каже Филиповић.

Небојша Ђокић, историчар из Београда, нагласивши да је на научном скупу поводом “Дана Драгића Јоксимовића” представљена издавачка делатност која се односи пре свега на Темнић, оценио је да је и ове године било доста публикација.

“Темнић је до пре педесетак година био једна од највећих белих мрља у српској историографији и етнологији, а данас је, можемо слободно да кажемо, један од истраженијих делова Србије и по историји, и по археологији и по историји уметности. Ове године када будемо објавили овај Зборник радова, то ће бити наша сакрална топографија јужног Јухора и мислим да ће Темнић бити можда и најистраженији део Србије, не један од најистраженијих него можда најистраженији део”, оцењује Ђокић.

Промоцију седмог тематског Зборника који се односи на Темнић Ђокић најављује за 31. август ове године рекавши да би овим Зборником основна истраживања била готова.

На округлом столу под називом “Темнић – историја, мит, књижевност” учествовали су историчари и истраживачи прошлости из Београда, Јагодине, Варварина и Крушевца, као и директори Историјског архива Крушевац Ненад Соколовић и Општинске библиотеке Варварин Горан Ћеличанин.

Драгић Јоксимовић рођен је у Бачини 18. јула 1893. године. После Гимназије у Београду завршава права и докторира у Дрездену и Франкфурту на Мајни. У периоду од 1927. до 1928. био је на месту шефа кабинета Министарства трговине и индустрије, потом кмет правник Београдске општине, а након тога отишао је у адвокатуру којом ће се успешно бавити до краја живота.

Као студент био је председник Студентског демократског клуба, а затим је више пута биран за народног посланика у Народној скупштини Краљевине Југославије као представник Демократске странке. Године 1932. покренуо је “Темнићки зборник”.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x