Categories: Друштво

Храм Успења Пресвете Богородице прославио 200 година постојања, Митрополит крушевачки др Давид служио Свету архијерејску литургију

Звона храма Успења Пресвете Богородице у Варварину најавила су дочек Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита крушевачког господина др Давида који је, са свештенством темнићког намесништва, одржао Свету архијерејску литургију. Велики и значајан јубилеј, 200 година варваринске богомоље, која је изграђена 1824. године, био је повод посете Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита крушевачког господина др Давида.

“Овај храм, који стоји два века пре нас и сигурно је да ће нас надживети. Храм као храм, у њему се дешавао целокупан живот нашега живља овдашњега и, наравно, у њему је сачувана сва историја нашега народа, многострадалнога, многонапаћенога и многогрешнога, него шта, јер нисмо ми безгрешни и те како смо грешни, али имамо свест о покајању и знамо да не можемо прићи господу и остати уз њега без покајања. Дакле, благодаримо Господу на заснивању овога храма и на његову историју, на његовом трајању и претрајавању и молимо се да нас Господ окупља и у будућим временима њему, где ћемо ми славити његово величанствено име, као и Оца Његовога и Духа светога”, поручио је Митрополит крушевачки др Давид.

Након Свете архијерејске литургије, приређен је и културно – уметнички програм за који су били задужени КУД “Јован Курсула” из Села Варварин и Црквени хор ОШ “Јован Курсула” из Варварина. Овом значајном догађају присуствовали су и председница општине др Виолета Лутовац Ђурђевић, њен заменик Александар Павић, председник Скупштине општине Варварин проф. Саша Живадиновић и помоћница председнице Марија Брајовић.

Црква у Варварину једна је од најлепших цркава из времена ослобођења Србије. Према доступним историјским подацима храм Успења Пресвете Богородице је изградио, уз подршку кнеза Милоша Обреновића и градитеља Цинцара, темнићки кнез Милета Радојковић 1824. године, чија се гробница налази у црквеној порти.

Храм Успења Пресвете Богородице у Варварину изграђен је на темељу неке старе цркве коју су, у своје време Османлије порушиле. По предању, садашња црква изграђена је тако што је једном приликом у Варварин дошао кнез Милош Обреновић и то баш на народни или црквени празник. Када је кнез Милош том приликом видео окупљени свет, упитао је одакле се тај народ баш на том месту окупио. На кнежево питање, одговорили су му да се на том месту некада налазила црква и да се то место зове Црквиште.

После таквог одговора, кнез Милош је наредио да се на истом месту сагради нова црква, што је 1824. године и урађено. 1859. године црква је проширена, а на том проширењу подигнута је звонара на којој се данас налазе три звона – мало, средње и велико.

2.3 3 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Главни и одговорни уредник портала.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Друштво

Марина Тодоровић на челу ЈП за уређење грађевинског земљишта у Трстенику: Интензивни радови широм општине

После кадровских промена у локалној самоуправи, нову дужност в.д. директора Јавног предузећа за уређење грађевинског…

Опширније
Categories Друштво

In memoriam: Никола Поповић

У Београду је јутрос, после дуге и тешке болести, у 59. години преминуо Никола Поповић,…

Опширније
Categories Друштво

“Летњи плес са маскотама” окупио најмлађе у оквиру “Лета културе 2025 – Темнићки натпис”

У оквиру манифестације “Лето културе 2025 – Темнићки натпис”, Општинска библиотека “Варварин” организовала је забавни…

Опширније