Обележавање годишњице бомбардовања моста у Варварину у суботу 30. маја

Поводом 21. годишњице масакра над недужним цивилима у Варварину, Општина Варварин ће овај најтужнији дан у својој историји ове године, због пандемије изазване корона вирусом SARS-CoV-2, обележити смањеним обимом него ранијих година, наглашава председник општине Варварин Војкан Павић.

“У суботу 30. маја навршава се 21 година од ничим изазваног бомбардовања моста на Великој Морави код Варварина где је страдало 10 наших суграђана, 17 теже повређено и 13 лакше. Због свеукупне ситуације и у нашој земљи и у целом свету, због пандемије корона вируса, помен жртвама и обележавање ове годишњице биће у смањеном обиму”, истиче председник Павић.

Централно дешавање поводом 21. годишњице страдања цивила у злочину почињеном од стране НАТО алијансе, којем ће претходити Света литургија и парастос жртвама у цркви Успења Пресвете Богородице у Варварину ујутру у 08 часова, биће одржано у суботу 30. маја, поред спомен обележја жртвама масакра у Варварину код моста на обали Велике Мораве, у 12 сати, где ће бити одржан помен жртвама и где ће ученик генерације Средње школе Варварин спустити венац са моста у Велику Мораву.

30. маја 1999. године, у 13:25, авиони НАТО агресора бомбардовали су мост у Варварину у два наврата. Тада је погинуло 10 недужних цивила, а повређено 30 од којих је 17 задобило тешке телесне повреде, а 13 лакше.

Ваздушни напад на мост, у чијој близини није било војних циљева и који није имао ни велику транспортну линију ни војну функцију, извршен је на верски празник посвећен Светој Тројици коју као богомољу у Варварину и околним местима прославља велики број становника. Недеља је у Варварину пијачни дан па се у том тренутку у близини моста, који је удаљен само 200 метара од пијаце, налазило преко 1.000 људи. Тог дана је било ведро и сунчано време, што значи да су пилоти НАТО агресора имали добру видљивост.

У првом нападу мост је погођен са две ракете, а као последица бомбардовања мост је одвојен од средњег носача и срушен у реку и том приликом погинуле су три особе, а најмање пет је било повређено. Иако је мост већ био срушен, авиони НАТО агресора су се неколико минута касније вратили и испалили још две ракете које су усмртиле седам и тешко повредиле још дванаест цивила који су дошли до моста како би помогли повређенима у првом нападу.

Међу убијеним цивилима била је и петнаестогодишња Сања Миленковић, ученица математичке Гимназије у Београду која је претходне године била ђак генерације у варваринској основној школи, а можемо рећи и најуспешнији ученик у историји Варварина која је освајала бројне награде на општинским, републичким и савезним такмичењима. Она се у том тренутку враћала кући са другарицама када су јој НАТО агресори одузели младост и живот. Такође, у злочину почињеном над недужним цивилима у Варварину погинуо је и свештеник Миливоје Ћирић (66) који је у том тренутку у цркви удаљеној око 120 метара од моста држао службу и који је потрчао према мосту да помогне повређенима после првог напада.

На мосту су тада страдали и Милан Савић (24), радник из Варварина, Војкан Станковић (31), сниматељ из Варварина, Зоран Маринковић (33), радник из Села Варварин, Ратобор Симоновић (38), радник из Доњег Катуна, Ружица Симоновић (55), домаћица из Доњег Катуна, Стојан Ристић (56), пољопривредник из села Варварин, Тола Апостоловић (74), пољопривредник из Варварина и Драгослав Терзић (68), пензионер из Села Варварин.

Средствима Срба из Швајцарске, преко Фонда дијаспора за матицу, од јула до новембра 1999. године на месту где се налазио мост који је порушен изграђен је нови мост, а поред моста споменик невиним жртвама овог злочина.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x