Полагањем венаца на споменик погинулима на варваринском мосту обележена 20. годишњица НАТО агресије

Поводом обележавања 20 година од НАТО агресије на Савезну Републику Југославију (СРЈ) данас су делегације општине Варварин, јавних предузећа и установа, као и представници средње и основних школа са територије општине Варварин, положили венце на споменик жртвама страдалим 30. маја 1999. године у бомбардовању варваринског моста на Великој Морави.

Делегацију општине Варварин предводио је председник општине Војкан Павић, а венце су положили и делегације Скупштине општине, Општинске управе, представници ПУ “Наша радост”, Дома здравља “Др Властимир Годић”, ЈКП “Варварин”, ЈП “Расвета Варварин”, СЦ “Темнић”, Центра за социјални рад, Дневног боравка за децу, младе и одрасле са сметњама у развоју, Средње школе Варварин, ОШ “Јован Курсула” из Варварина, ОШ “Свети Сава” из Бачине, ОШ “Мирко Томић” из Обрежа, ОШ “Драги Макић” из Бошњана и ОШ “Херој Мирко Томић” из Доњег Крчина, као и делегације Општинских одбора Српске напредне странке (СНС) и Социјалистичке партије Србије (СПС).

НАТО агресија на СРЈ, извршена без одобрења Савета безбедности УН, почела је 24. марта 1999. године у 19:45 ваздушним ударима авијацијом и крстарећим ракетама на више циљева широм тадашње државе, да би се касније ваздушни удари проширили и на привредне и цивилне објекте, а под изговором да је СРЈ кривац за неуспех преговора у Рамбујеу о статусу АП Косово и Метохија.

У агресији која је без прекида трајала 11 недеља тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве и манастири, а процене штете коју је имала СРЈ крећу се од 30 до 100 милијарди америчких долара. Током тих 78 дана страдало је око 2.500 цивила, док је око 6.000 рањено. Током овог злочиначког подухвата погинуло је 79 детета, док је 2.700 рањено.

Велика трагедија која је те 1999. године задесила малу поморавску варошицу Варварин догодила се 30. маја, на православни празник Свету Тројицу и пијачни дан када се у близини моста налазило преко 1.000 људи. Тога дана авиони бомбардери НАТО-а, који су припадали немачкој војсци, бомбардовали су мост у Варварину око 13:25 часова по локалном времену у два наврата и тада је убијено 10 цивила. Повређено је укупно 30 цивила, од којих је 17 задобило тешке телесне, а 13 лакше телесне повреде.

Иако је ваздушни напад на овај мали град почињен у сред дана, по ведром времену, што значи да су пилоти НАТО бомбардера имали добру видљивост, званичници НАТО-а су напад назвали “легитимним” а жртве “колатералном штетом”.

У првом нападу мост је погођен са две ракете. Као последица погодака ракетама, мост је одвојен од средњег носача, са градске стране срушен је у реку, док је други крај склизнуо на узвишену обалу, тако да је на крају део дуг око 100 метара висио под јаким углом срушен у Морави. У првом нападу живот су изгубиле три особе, a најмање пет особа је повређено. Иако је мост већ био срушен, авиони НAТО-a су се 3-6 минута касније вратили и извршили други напад испаливши још две ракете које су усмртиле седам и тешко повредиле још дванаест цивила који су у међувремену дошли како би помогли повређенима у првом нападу. Међу убијеним цивилима била је и шеснаестогдишња Сања Миленковић, ученица математичке гимназије у Београду. Сања је претходне године била ђак генерације у варваринској основној школи, а према неким тврдњама и најуспешнији ученик у историји Варварина.

Средствима Срба из Швајцарске, преко Фонда дијаспора за матицу, од јула до новембра 1999. године на месту где се налазио мост који је разорен, изграђен је нови двоструко шири мост, а поред моста споменик жртвама. Тада је уједно обновљен и хотел “Плажа” који је током бомбардовања био оштећен.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x