Потписан споразум о сарадњи између општина Варварин и Ползела

У Ползели, на свечаној академији поводом 20. годишњице ове општине у Републици Словенији, председник општине Варварин Војкан Павић и жупан општине Ползела Јоже Кужник потписали су споразум о сарадњи (братимљењу) наших двеју општина.

Председник Војкан Павић, обраћајући се присутнима на свечаној академији поводом јубилеја братске општине, истакао је да је код руководстава обе општине постојала жеља за продубљивање међусобних односа и успостављање сарадње у разним областима попут привреде, економије, туризма и образовања што је и довело до потписивања споразума о сарадњи, са циљем размене позитивних примера, а у корист грађана ових општина.

“Наше општине јесу мале по површини и броју становника, али су велике у броју добрих људи, љубави и потенцијалима које поседујемо”, нагласио је он и пожелео да побратимски односи буду што квалитетнији, садржајнији и бољи.

“Сада имате један део Србије који ће вам увек бити ближи и где ћете увек бити добродошли. Желим да братски односи трају много година и да генерације наших грађана у будућности одржавају још бољу и успешнију сарадњу”, поручио је председник Павић.

Прослави 20. годишњице Општине Ползела присуствовали су и председник Скупштине општине Варварин Драгољуб Станојевић, заменик председника Скупштине Братислав Ташић и начелница Општинске управе Гордана Петровић.

Општина Ползела је једна од општина Савињске регије у Републици Словенији, са седиштем у истоименом градићу Ползела. Она се налази у средишњем делу Словеније, у југозападном делу покрајине Штајерска, 17 км источно од цеља дуж потока Подвинска струга, у долини реке Савиње. Средишњи део општине је долина реке Савиње у средњем делу њеног тока, док се ободни делови општине налазе на оближњим бреговима и брдима.

Средњовековна историја Ползеле везана је уз њене замкове, од којих је стратешки значајнији Коменда изграђен на брду усред места и он се први пут спомиње 1170. под именом Халенштеин. Од друге половине 13. века постао је власништво савињског жупника Хартвига, а од 1323. Малтешког витешког реда, у чијем је поседу био све до 1780. Касније су се све убрзаније мењали бројни власници, али је исто тако и замак све брже пропадао.

Други замак Шонег лежао је на брду на северном крају насеља, а он се први пут спомиње 1288. као посед Цељских грофова. Њега су Цељани порушили 1439. након краткотрајног сукоба са Хабсбурговцима, а након тог је у другој половини 15. века подигнут данашњи дворац Шонег/Шенек. Он је често мењао власнике и облик, највеће преправке имао је средином 18. века, кад је барокизиран и средином 19. века, кад су му тадашњи власници Понгратзи дали дефинитивни облик доградњом двеју бочних крила и уређењем парка око њега.

Ползела има и врло стару цркву св. Марјете која је подигнута 1255. као романска грађевина са готичким звоником. Она је радикално дограђена и преграђена у 18. веку, заједно са звоником који је повишен.

Ипак, само место било је заправо село све до краја 19. века и доласка железнице 1891. Већ идуће, 1892. године, изграђена је прва фабрика мерних уређаја, а након тог 1916. и кожара. Фабрика чарапа, по којој је Ползела и данас позната, основана је 1927. године, а након Другог светског рата и фабрика намештаја “Гарант” 1948. године, тако да је Ползела све донедавно била позната као мали индустријски центар.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x