Categories: Друштво

Седмојулски сабор у Тољевцу, одата почаст мештанима који су положили живот у борби против фашизма

На годишњицу Дана устанка народа Србије у Другом светском рату, 7. јула, у Тољевцу је после двадесетогодишње паузе обновљено одржавање Седмојулског сабора, а у организацији Удружења грађана “Дисићева традиција”. Цвеће на споменик мештанима овог краја страдалим у борби против фашизма положиле су делегације општине Варварин и УГ “Дисићева традиција”.

Радивоје Томић, почасни председник УГ “Дисићева традиција”, истакао је да је главни циљ овог удружења неговање традиције Тољевца и Горњег Темнића тако да ће и у наредном периоду покушати да обнове неке од манифестација које су се некада у овом крају организовале, као и да организују и неке нове, а све са циљем оживљавања овог дела Шумадије и развоја сеоског туризма.

После промене власти пре двадесетак година, вандали су поломили петокраку на споменик борцима страдалим у борбама за ослобођење, тако да је враћањем овог обележја на неки начин одата почаст људима из овог краја који су своје животе уткали у темеље и слободу ове земље.

“Наше удружење се зове “Дисићева традиција” и наш задатак је да вратимо и да чувамо традицију нашег села, ми смо то дужни и кад смо оснивали удружење ми смо дали заклетву да морамо да бринемо о традицији. То су некада били велики скупови, велики сабори, ми смо кренули са обнављањем тих манифестација и надам се да ће из године у годину бити све боље посећене”, наглашава Томић.

Према његовим речима, 7. јула наредне године у Тољевцу биће организовано и такмичење у кувању рибље чорбе и котлића, што ће бити још једна гастрономско – туристичка манифестација у овом крају, поред “Купусијаде” која ће се ове године одржати по други пут.

“Ми се трудимо и да развијамо сеоски туризам, да се деца и народ окупљају овде. Наравно, сваки почетак је тежак и треба да прођу године, али трудићемо се и борићемо се да доведемо људе и у наш крај”, оптимистичан је Томић.

На споменику у центру Тољевца уписано је 17 имена страдалих мештана овог краја у периоду између 1941. и 1945. године, углавном младих људи, а цвеће на спомен обележје положила је делегација општине Варварин коју су чинили председник општине Војкан Павић, председник Скупштине општине Драгољуб Станојевић, заменик председника Скупштине Братислав Ташић, одборник у Скупштини општине др Драгослав Арсић и председник Савета МЗ Тољевац Владан Лазаревић.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар, главни и одговорни уредник портала.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

1 Коментар
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
Sumadinac
Sumadinac
11. јул 2019. 10:05

Svaka cast!!! Hvala divnim ljudima sto su se setili tih mladica koji su se borili za slobodu. Ima nade za ovu zemlju.

Још информација

Categories Друштво

Асфалтиран пут у Тоболцу: Још једна успешно реализована инвестиција

Грађевинска сезона у трстеничкој општини наставља се предвиђеном динамиком, у складу са приоритетима и захтевима…

Опширније
Categories Друштво

Трстеник добија нову саобраћајницу и атмосферску канализацију уз подршку државе

Министарство државне управе и локалне самоуправе Републике Србије определило је општини Трстеник средства у износу…

Опширније
Categories Друштво

Системски линч новинара – захтевамо хитну реакцију институција!

Асоцијација новинара Србије (АНС) најоштрије је осудила све чешће и све бруталније нападе на новинаре…

Опширније