У оквиру програма “Видовдан 2025” одржана је Крушевачка филозофско – књижевна школа, као једна од најзначајнијих културно – научних манифестација у Србији и региону. Крушевачка књижевно филозофска школа је окупила истакнуте филозофе, писце, уметнике, теологе, социологе и мислиоце из земље и региона, а ове године су разговарали о теми “Актуелност искуства у уметности и филозофији”.
Манифестацију су отворили председник Савета Школе проф. др Слободан Кањевац, градоначелник Крушевца Иван Манојловић и директорка Културног центра Марија Цветковић, а одржана су четири заседања и завршни пленум. О овогодишњем раду говорио је председник Савета Крушевачке књижевно – филозофске школе др Слободан Кањевац.
“Крушевачка књижевно – филозофска школа је производ једне традиције да се тематизују она питања за која су заинтересовани како филозофи, тако и књижевници. Ове године су, поред филозофа и књижевника у раду школе учешће узели и представници других професија (уметници, естетичари, теолози, социолози…). Тема је поливалентна са друштвеног аспекта. Ради се о томе да се из поменутих области презентује појам искуства и да се преиспита значај искуства као таквог. Искуство је оно што даје основу знању, истини и науци. Све зависи од тога како искуство доживљавамо и како га презентујемо. Јако је важно не само како долазимо до искуства, већ и какво је задржавање (ретенција) искуства. Оно омогућује да се не понављају грешке – да немате илузију, заблуду, погрешну представу… Искуство треба да прочисти нашу свест у свету да бисмо тај свет боље разумели. Искуство је једна отворена категорија. Оно се увек преиспитује на одређени начин – оно што је последње то се задржава као ваљано, али и даље подложно преиспитивању. То се најбоље постиже дијалектиком. Дијалектичким просуђивањем ми преиспитујемо своје знање и уверења. Јако је важно да се искуство експлицира и покаже. То је пут ка истини”, рекао је др Кањевац.
Према речима Јелене Вељковић, руководиоца Службе маркетинга КЦК, у току дводневног програма, кроз излагања, панеле, и дискусије 29 учесника, разматрани су бројни аспекти савремене естетике, херменеутике, књижевне теорије, филозофије егзистенције, као и уметничке праксе која проблематизује границе личног и универзалног.
“Међу учесницима овогодишње Школе били су реномирани аутори, професори универзитета, истраживачи и млади ствараоци, који су својим излагањима допринели вишеслојности и динамичности дијалога између уметности и мишљења. Овогодишња школа била је прилика за размену идеја о томе како искуство обликује наш поглед на свет, како се манифестује у уметничком стваралаштву, али и како може допринети дубљем разумевању филозофских и друштвених питања”, изјавила је она.
Ову значајну научну и културну манифестацију, 35. пут за редом, организују Друштво филозофа Србије, Удружење књижевника Србије и Културни центар Крушевац, а покровитељ је град Крушевац.