Јединствена изложба Јелене Вукчевић “Љубим руке” у Ликовном салону у Трстенику

У оквиру манифестације “Културно лето Трстеник”, 16. августа 2023. године у Ликовном салону Дома културе у Трстенику отворена је изложба занимљивог назива “Љубим руке”. Изложба је посвећена култури одевања у Трстенику у периоду између половине 19. века, па све до 70-их година 20. века, а ауторка изложбе, кустоскиња Јелена Вукчевић, истиче да је циљ био да се овом изложбом и програмом евоцира сећање на та прошла времена када се живело спорије, умереније и, из наше перспективе, лепше.

“Разлог зашто смо узели тај временски оквир је тај што седамдесетих година прошлог века мода нема више одлике једног краја у коме се живело, губе се и национална обележја, мода од 70-их година постаје универзална, свуда по читавој планети се носи популарни џинс, кариране кошуље и потпуно је свеједно у коју државу крочите ногом – сви су исто обучени. Тако је и данас. Изгубиле су се особеност у стилу и уникатност. Сви као да се труде да копирају једни друге”, појашњава Јелена Вукчевић.

Фотографијама, текстом и изложеним предметима из збирки Музејске збирке Трстеник, али и одевним предметима и асесоарима из ормара Трстеничанки представљено је време када су се штофови набављали из Париза, када су ципеле ручно рађене по мери, када се код чувених трстеничких кројачица у редовима чекало за хаљине за какав важнији догађај у вароши. Све изложено припада женама које су живеле у Трстенику, без обзира да ли су ту рођене или су удајом, односно послом, дошле у Трстеник.

Тако, на изложби се може видети накит из царске Русије који је стар 120 година, а који је са собом у Трстеник донела Евгенија, руска емигранткиња, ћерка посластичара на двору Романових, а која је радила у Трстенику као зубарка; или нераспаковане женске чарапе из маја 1974. године које је, за потребе изложбе, позајмила Трстеничанка Лепосава Станојевић; или хаљина која је сашивена специјално за први Новогодишњи дочек у хотелу Рубин 1976. године Зорице Вујанић; или свилене беле невестинске чарапе и комбинезон из 1939. које је на венчању носила Роксанда Димитријевић, мајка Верице Јовановић.

“Трстеничка чаршија у другој половини 19. и током 20. века ни по чему не заостаје за већим српским градовима и варошицама по питањима моде и дамских тоалета. Трстеничке даме набављају штофове из великих модних салона, а локалне кројачице се труде и успевају да задовоље тренутне модне трендове. Фотографије и предмети који се чувају у Музејској збирци Трстеник, као и приватни одевни предмети и асесоари изложени на изложби “Љубим руке”, живо сведоче о духу једног времена и безвременој људској тежњи за лепотом и стилом”, истакла је Јелена Вукчевић.

На отварању изложбе је учествовао КУД “Запис” које је, сплетом градских игара, увело публику у занимљиву причу о моди у Трстенику. Србијанка, Бојарка, Краљичино и Официрско коло… само су неке од композиција које су се слушале и играле на баловима и окупљањима варошког становништва. У тим и таквим приликама, “Љубим руке” је био обавезан начин поздрављања који су господа упућивала дамама, начин поздрављања који се данас потпуно изгубио.

Изложба је отворена до половине септембра па је могу погледати сви заинтересовани љубитељи ове врсте уметности.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x