Categories: Здравље

“Свака цигарета смета”: Акција Црвеног крста Варварин и Дома здравља “Др Властимир Годић”

Поводом обележавања Националног дана без дуванског дима – 31. јануара, под слоганом “Свака цигарета смета”, Црвени крст Варварин, у сарадњи са Домом здравља “Др Властимир Годић”, организовао је јавну манифестацију у просторијама зграде Општинске управе Варварин.

Том приликом грађанима су дељени лифлети и указивано им је на штетност дуванског дима, како за пушаче тако и за друге особе које бораве у истој просторији, а нарочито за здравље деце и младих. Грађани су, у замену за цигарету, добили јабуку, а током акције им је мерен притисак, шећер у крви и подељене су лифлете са обавештењима о упутствима за здрав стил живота и значај престанка пушења.

“Поред указивања на штетне ефекте употребе дувана и дуваских производа и изложености дуванском диму, посебно се наглашава значај престанка пушења што је и тема овогодишње кампање. Употреба дувана и дуванских производа је други водећи фактор обољевања од кардиоваскуларних болести, одмах иза повишеног крвног притиска, а повећава ризик обољевања и од болести дисајних путева и од малигних обољења”, објашњавају из Црвеног крста Варварин.

Сваке године у свету услед употребе дувана и дуванских производа превремено умре осам милиона становника, од тога најмање милион непушача због изложености дуванском диму. Већина смртних случајева повезаних са дуваном дешава се у земљама са ниским и средњим приходима.

“Поред рака плућа, употреба дувана повезана је са оболевањем од најмање 20 других малигних обољења као што су: рак бешике, дебелог црева и ректума, једњака, јетре, панкреаса, трахеје, бронха. Употреба дувана је и фактор ризика за многе друге болести као што су опструктивна болест плућа, астма, емфизем, хронични бронхитис, реуматоидни артритис, болести потпорног апарата зуба тј. ткива и костију који окружују зубе и многе друге болести. Поред тога, употреба дувана утиче и на репродуктивне органе, па тако може утицати и на смањење плодности. Истраживања спроведена у Србији показују пораст популарности других дуванских и никотинских производа”, поручују из Црвеног крста.

Према подацима Европског школског истраживања о употреби психоактивних супстанци међу ученицима у Србији, 2019. године скоро сваки пети (17,7%) ученик првих разреда средњих школа је бар једном током живота пробао електронске цигарете. Ученици наводе различите мотиве за пробање електронских цигарета. Највећи проценат (72,3%) ученика првих разреда средњих школа који су пробали електронску цигарету су то урадили из радозналости (72,0 % дечаци и 72,6% девојчице). Поред тога, подаци показују да међу ученицима који су пробали електронску цигарету само 18,2% ученика мисли да је течност за електронску цигарету коју су први пут користили садржала никотин.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар, главни и одговорни уредник портала.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Здравље

“Витезови осмеха” донирали дохрану за бебе трстеничком Дому здравља

Хуманитарно удружење “Витезови осмеха” из Новог Сада наставља са својим племенитим активностима на територији општине…

Опширније
Categories Здравље

Скупштина Црвеног крста Трстеник: Осам успешних акција и 800 јединица крви у првој половини године

У просторијама Црвеног крста Трстеник одржана је друга седница Скупштине ове хуманитарне организације, којом је…

Опширније
Categories Здравље

Црвени крст Варварин организовао свечаност у част добровољним даваоцима крви

Поводом Светског дана добровољних давалаца крви, Црвени крст Варварин организовао је свечаност у ресторану Спортског…

Опширније