Бројне новости из Специјалне болнице за интерне болести Врњачка Бања

Познато је да се Специјална болница за интерне болести Врњачка Бања, као и велики број других здравствених установа у нашој земљи, последњих година суочила са недовољним бројем лекара специјалиста. У том смислу учињен је велики напор на превазилажењу овог проблема пријемом у радни однос нових лекар и то др Љубише Вељанчића, нефрологa у пензији, бившег начелника ХД на ВМА у Београду, у допунски рад др Драгослава Миленковић, ендокринолога Опште болнице у Крушевцу и др Стефана Лукића, лекара опште праксе са радним искуством из СХП ДЗ у Трстенику и Ковид болнице у Паруновцу.

Сваки од њих својим радом и трудом допринео је квалитету рада установе. У току је конкурс за кардиолога па се очекује да се јави кардиолог у пензији, сазнајемо приликом посете болници од др Вање Балшић, директорке ове здравствене установе која је веома значајна за грађане Врњачке Бање и Трстеника.

“У радни однос, после претходно добијених сагласности Министарства здравља за проширење кадровског плана и Владе Републике Србије за ново запошљавање, примљени су дипломирани правник ког болница до сада није имала и за кога мислимо да ће у многоме унапредити рад установе, као и домар који је, обзиром на то колико је година прошло од усељења у постојећи објекат болнице и то како је и колико одржаван, као и да је у употреби 24 сата сваког дана у години, био преко потребан. Приводимо крају покушаје да ставимо у функцију 2 POCT апарата који треба да одређују маркере некрозе миокарда, односно показатеље акутног инфаркта срца ван радног времена лабораторије, као и прокалцитонин, маркер инфламације и HbA1c, показатељ квалитета лечења шећерне болести”, истиче др Вања Балшић и додаје да ће, у покушају да се испрате савремени трендови у терапији, у сарадњи са фармацеутском кућом “Астра Зенека”, 17. октобра за лекаре и медицинске сестре ове установе др Ђековић, пулмолог из Опште болнице у Краљеву, одржати предавање о биолошкој терапији астме.

У току лета урађено је 333 такозваних “туристичких дијализа”, то јест ХД или ХДФ третмана за пролазне пацијенте, њих 111, оне који се редовно дијализирају у свом матичном центру, а искористили су могућност боравка у Врњачкој Бањи из туристичких разлога у току ког су се дијализирали у овој болници.

“Пролеће и јесен су традиционално периоди године када се организује највећи број скупова са циљем упознавања новина, као и размене искустава међу здравственим радницима. Лекари и медицинске сестре наше установе присуствовали су различитим стручним скуповима који су одржани ових дана и то “Синергија” и “SERBIAN prevent” у Београду, као и Конгресу нефролошких сестара и “Шећерна болест у 2024. – Нова сазнања и нови изазови” у Врњачкој Бањи, “CARDIONAISSUS” у Нишу, на Саветовању Коморе здравствених установа Србије на Златибору, а планирано је присуствовање и предстојећим и то Koнгресу Удружења коронарних јединица Србије, XI Сокобањским медицинским данима. Као и ранијих година, учествовали смо на обележавању Светског дана срца који је сваке године прилика да се истакне значај правовременог поступања у смислу идентификације фактора ризика за коронарну болест и труда да се исти отклоне. Почели смо да користимо 4,2% натријум хидроген карбонат, 0,45% и 10% натријум хлорид као и Preductal MR 80mg и Zofecard 7,5mg, обогатили асортиман хране набавком алеве паприке, пилећег асортимана – батака, карабатака, белог меса, прса и јабука. Анексирали смо Уговор о финансирању здравствене заштите из обавезног здравственог осигурања са РФЗО за износ од 21.251.000,00 динара и то за намене набавки лекова у здравственој установи, санитеског и дијализног материјала, остале материјалне трошкови и исхрану. У претходном периоду смо, као и сваке године до сада, предузели темељне припреме за предстојећу грејну сезону припремом котларнице чишћењем котлова са димне и водене стране, топлим пробама и сличним активностима. Такође, обављено је и редовно чишћење паровода и одвода од масноће у болничкој кухињи”, наводи др Вања Балшић.

У овом болничком центру извршено је и кречење различитих просторија, набављен је клима уређај за вешерај, формирана је архивска књига, у архивском смислу је обрађена документацију из периода од 1983. године до 31. децембра 1992. године и заокружен је процес неопходан за предају материјала Историјском архиву Краљево, а настављен је и рад на монографији поводом 80 година рада болнице за коју др Балшић напомиње да је, као и у сваком другом месту које има срећу да је има, најважнија установа у том месту.

0 0 гласова
Гласање за чланке
Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре
0
Ваш коментар на ову вест?x