У Музејској збирци Народног универзитета у Трстенику отворена је изложба Музеја рудничко-таковског краја под називом “Од абаџије до черугџије”, чија је ауторка Наташа Поломац Петковић, кустос етнолог. Изложба представља резултат вишегодишњег истраживања старих заната, започетог 2019. године у оквиру пројекта “Истраживање старих заната на територији општина Чачак и Горњи Милановац”, који је реализован у сарадњи са Народним музејем у Чачку.
На свечаном отварању изложбе говорили су ауторка Наташа Поломац Петковић и Александар Марушић, истичући значај очувања занатске традиције. “Пројекат је финансиран од стране Министарства културе Републике Србије и трајао је две године. Истражили смо које су занатске делатности некада биле присутне, а данас их више нема, као и оне које су се временом трансформисале у модерније облике”, истакла је ауторка.
Као резултат ових истраживања, снимљена су два документарна филма – “Све, све, али занат” (2019) и “Како Усуд каже – уметници у занату” (2020), који приказују историју и развој занатства у овом крају. У наредном периоду, Музеј рудничко-таковског краја наставио је самостално да се бави овом темом, фокусирајући се на занате присутне од оснивања Горњег Милановца 1853. године до друге половине 20. века.
Изложба приказује некада развијене занате, начин на који су функционисали, као и процес учења – од шегрта, преко калфе, до стицања мајсторског звања. Посебан акценат стављен је на улогу мајстора у друштву, који су били међу најцењенијим и најугледнијим члановима заједнице. Занатство је било основа привредног развоја Горњег Милановца, који је крајем 20. века стекао репутацију “привредног чуда”.
Изложба ће бити отворена за посетиоце до 4. марта у Музејској збирци Народног универзитета у Трстенику. Поред љубитеља културе и традиције, изложбу су посетили и ученици основних школа “Миодраг Чајетинац Чајка” и “Живадин Апостоловић”, који су имали прилику да се упознају са богатом историјом старих заната и њиховим значајем за развој српске привреде и друштва.