Categories: Култура

Удружење “Златне нити” дуже од две деценије негује традицију ручних радова

Удружење “Златне нити” у Врњачкој Бањи пре 21-у годину основала је Светлана Трифуновић, председница овог удружења. Како нам је рекла, циљ је био да кроз традицију сачувају корене у свим областима рада, како у кулинарству, тако и у домаћој радиности, кроз хеклање, плетење, вез, златовез. Једноставно, да се народна традиција сачува од заборава, жене чланице удружења раде готово пез предаха, ткају, плету, везу, праве предмете од глине и друго.

“За све оне које би желеле да науче нешто из поменутих области домаће радиности, како се везе или тка на разбоју, организујемо обуке. У удружењу имамо двадесетак чланица које су вредне и свака у свом домену организује обуке”, каже Светлана Трифуновић и додаје да постоје разни радови, различити преплитаји, када се ради са два различита предива да би се добила одређена мустра, нека одређена шара у ткању.

“Треба мало времена да се све то савлада, али, наравно, ко то воли он брзо и научи. Наше чланице тако везу различите мотиве на народним ношњама и на другим употребним предметима, које на тај начин украшавамо. Редовно се састајемо и заједно радимо у просторијама нашег удружења, а онда све те радове представљамо на бројним сајмовима у нашој земљи, али и у земљама у окружењу. За сав тај труд и рад, чланице удружења добиле су бројне награде и признања”, истиче Светлана Трифуновић.

Уз подршку Општине Врњачка Бања и њене Туристичке организације Удружење “Златне нити” организује сваке године изузетну манифестацију под називом “Сајам народног стваралаштва, прела, посела и старих заната”. Посетиоци, осим обиласка штандова, имају прилике и да пробају српска традиционална јела, да виде народне рукотворине, а на отварању учествују фолклорни ансамбли из Врњачке Бање, Војводине, Шумадије, Северне Македоније, Црне Горе.

Учесници манифестације су удружења из целе бивше Југославије и из иностранства, а труд и рад чланица удружења награђени су бројним признањима, учествују и на другим манифестацијама, а Светланина велика подршка и помоћ у организацији је њен супруг Славко. Недавно су чланице овог хуманог удружења, њих 28-оро, учествовале на манифестацији у Велењу, где су прелепо представиле Врњачку Бању и Србију.

Биће још манифестација и дружења, узвратних посета, напомиње на крају Светлана Трифуновић, председница Удружења “Златне нити” у Врњачкој Бањи.

0 0 гласова
Гласање за чланке

О аутору

Новинар и публициста, сарадник портала за подручје општине Трстеник од 2016. године.

Више од аутора

Претплати се
Обавести ме о
guest

0 Коментари
стари
нови Највише гласова
Повратне информације
Прикажи све коментаре

Још информација

Categories Култура

Лука Денчић из Лебана победник III Фестивала хармонике “Жилићеви дани”

Велика сала Општинске библиотеке “Варварин” била је у петак испуњена звуцима хармонике, емоцијама и аплаузима,…

Опширније
Categories Култура

Ексклузивни интервју са истакнутом уметницом Јеленом Боровчанин: “Сви смо једно” – синергија светлости, енергије и душе

У времену када свет тражи нова значења и мостове међу људима, уметност постаје најтиши, али…

Опширније
Categories Култура

Фестивал хармонике у Варварину 4. јула: Сећање на мајстора народног кола

Варварин ће и ове године бити домаћин Фестивала хармонике “Жилићеви дани”, манифестације која се одржава…

Опширније